Üha rohkem veebilehti ehitatakse lihtsate netipõhiste tööriistadega nagu Edicy ja Weebly. Neti- või pilvepõhine tähendab seda, et kogu teenus on kasutatav brauseriga üle interneti. Mingit tarkvara ei installita, mitte midagi ei seadistata, hooldata ega uuendata kliendi poolel.

Vanakooli lähenemine

Siiski ehitavad paljud veebifirmad kodulehti vanaviisi – iga sait seadistatakse eraldi, uuendused ja hooldus tehakse käsitsi ja itimees peab alati käepärast olema. On juhtumeid, kus see võibki mõistlik asjaajamine olla – näiteks suurte veebipoodide korral või siis kui klient ise on tarkvaraarendaja. Enamasti on see aga kliendi aja ning ajurakkude raiskamine.

Viie aasta eest arendas iga veebiagentuur omaenda veebiehitustööriista. Neid müüdi kõigile klientidele koos kodulehega keskeltläbi 10 000 kroonise litsensitasu eest. Kvaliteet oli nõrk, uuendusi tavaliselt ei tehtud, hooldamine oli kulukas, tööriistad olid pooleldi kasutamatud. Ikaldus.

Tänaseks on olukord parem. Agentuurid lülituvad järjest ümber laialtlevinud tööriistade kasutamisele nagu Wordpress, Joomla või Drupal. Kvaliteet on palju parem ja iga arendaja oskab nendega tööd teha. Selliselt on kodulehed aga jätkuvalt kulukad hooldada, uuendada ning keerukad kasutada. Jätkuvalt tuleb kliente koolitada ning itimees peab uuendusteks ja hoolduseks vahetevahel olemas olema.

Miks on netiteenused paremad?

Netiteenustel põhinevad veebiehituse tööriistad on palju ratsionaalsemad:
  • Need ei maksa peaaegu midagi
  • Tehniline pool on seadistatud ja nähtamatu
  • Uuendused on automaatsed
  • Tööriistad on lihtsamad kasutada
Just nendel põhjustel pöörduvad IT-kauged inimesed netiteenuste poole kui tahavad omal jõul veebilehe valmis ehitada. Kui soovitakse aga veidi keerukamat kodulehte luua (näiteks unikaalse disainiga), siis omapäi hakkama ei saa. Pöördutakse veebifirma poole, kust saadakse suurepärane teenus, imeilus ja hästi toimiv sait ning... vanakooli süsteem seda vedamas. Võit ja kaotus.

Mispärast siis jätkata vanaviisi?

Miks enamik veebifirmasid väldib pilvepõhiseid, so netiteenusena pakutavaid veebitööriistu?
  • Inerts. Püsimine aastatega sisseharjunud rajal on mugavam
  • Surve puudumine. Kliendid tunnevad end tehnikaküsimustes võhikutena ja tuginevad täielikult veebifirma arvamusel
  • Valed eeldused. Arendajad usuvad et iga unikaalse kodulehe ehitamiseks tuleb süsteemi sügavuti muuta. Tegelikult saab reeglina erisused ühe ja sama süsteemi pinnale ehitada
  • Armastus avatud lähtekoodiga tarkvara vastu. Enamlevinud veebiehitajad, mis pole netiteenused, on avatud lähtekoodiga. Arendaja jaoks on see hea lahendus asjade tehtud saamiseks. Lõppkasutaja jaoks ei muuda see midagi paremaks – süsteemi peab jätkuvalt keegi ekspert installima, seda ajuti haldama. Veebi ja süsteemi majutamise eest tuleb ikka maksta

Pilvine tulevik

Arvatavasti saame me selles valdkonnas lähiaastatel suuri muutusi näha. Innovaatilisemad agentuurid liiguvad juba lihtsate pilvepõhiste teenuste peale ning netiteenused ise arenevad edasi ja võimaldavad veebifirmadel end üha põhjalikumalt kliendikaupa muuta.

On tõenäoline, et isegi Wordpress ja Drupal jõuavad kunagi arendajasõbralike netiteenusteni, millel oleks ka kasutajate jaoks mugav ülesehitus ja väljanägemine.

Aga levitagem innovatsiooni juba praegu. Järgmisel nädalal avaldame siin väikse kuid kasvava listi ettevõtetest ja spetsialistidest, kellel on kogemus Edicy peale soodsalt saitide ehitamisega. Veebifirmad, lööge kampa!

Vastused puuduvad

  • Mööduja 16. juuli

    just esimest korda Edicy'd, ja pean kahjuks ütlema, et see ei vasta absoluutselt ootustele, vaatamata tohutule haibile, mis Eestis on.

    Miks?
    Sest ma olen kinni teie loodud kujundustes. Isegi kui need oleks head (mida nad absoluutselt kahjuks ei ole), siis ei saa ju igas äris endale "sellist luksust" lubada, et kellegil teisel on samasugune sait.

    Kas tõesti on teil raske teha elemntide ja taustade värvi/pildi muutmine võimalikuks? Kui seda ei saa, mis siis üldse teie teenuse mõte on?

    Ja veel üks asi. Tahtes siin blogis kommenteerida, vajutasin ma mit korda linki "Lisa esimene kommentaar". Mitte midagi ei juhtunud. Pidin ise välaj rehkendama, et kommenteerimisaken on ilmselt kuksil all peidus...

  • Mööduja 16. juuli

    Pool teksti kadus ära, ja reavahed kadusid samuti ära? Edicy?

  • Tõnu 19. juuli

    Tere Mööduja! Tänud vigadele tähelepanu juhtimast. Ehita oma blogi ümber ehitamas ja seoses sellega oli siia veel paar näpukat sisse jäänud. Edicy disaini haldamise tööriist on parajasti arendamisel, see annab võimaluse valmisdisaine edaspidi ka tehnikavõhikutel omal äranägemisel lihtsasti muuta. Usun, et see valmistab sulle rohkem rõõmu :)

  • Arendaja 21. juuli

    Edicy pole suuremate veebide ehitamiseks piisavalt paindlik. Kardetavasti edicy on ja jääb nišitooteks - väikefirmadele ja väikeüritustele.

  • Tõnu 22. juuli

    Tere Arendaja! Oled sa proovinud Edicy peale saite ehitada? Edicy peal asuvad näiteks sellised oma valdkonna suurimad ettevõtted nagu www.starman.ee, www.rmk.ee, www.rkas.ee koos oma võimsate saitidega. Paindlikkus on täitsa olemas, võime ka sind välja koolitada, kirjuta meile lihtsalt support@edicy.com

  • 1 26. okt

    1

  • 1 26. okt

    1

  • 1 26. okt

    1

  • 1 26. okt

    1

  • 1 06. sept

    1

  • 1 06. sept

    1

  • 1 06. sept

    1

  • 1 06. sept

    1

Edicy blogi

Maailm lihtsaima veebiehitaja taga

Räägitakse